/

A pair of pants cost $75.00 and it costs 2/3as much as a jacket. How much does the jacket cost?

  • Grades: All

  • Subjects: Math

  • Product Type: N/A

  • Format: Digital product, Downloadable
$2.48
$4.88

Product Details

A pair of pants cost $75.00 and it costs 2/3as much as a jacket. How much does the jacket cost? how do you solve a problem as this one?
Read more


Recent Ratings and Reviews

Be the first to review this product!
Submit Review

See More From ASIAN MATH FOR TEST PREP

Product Description

A pair of pants cost $75.00 and it costs 2/3as much as a jacket. How much does the jacket cost? how do you solve a problem as this one?

A pair of pants cost $75.00 and it costs 2/3as much as a jacket. How much does the jacket cost?

The worksheet contains 10 word problems of the similar type, with detailed explanation for each problem. 

This is one of the most important concepts that a 5th-grader and a 6th-grader must know before he ( or she) can succeed the math afterwards. These problems are to prepare students for math test prep.

 

there is a video teaching how to solve the two problems:( the link and the password is provided in the worksheet) c

A pair of pants cost $75.00 and it costs 2/3as much as a jacket. How much does the jacketost?

 

The amount of water in a child’s body is 56 pounds. If the amount of water is 4/5 of the entire weight of the child, how much does the child weigh? 


Ratings & Reviews
Write a Review
Be the first to review this product!

Leave a Review!

How did your child react to this product?
Loved it
"Loved"
Cool
"Cool"
Bored
"Boring"
Would you recommend this?

About the Seller

ASIAN MATH FOR TEST PREP

Educated in Asia and certified to teach in the States, I  have seen how American children have struggled with math. No, it is not our children's problem: we, as educators, should provide what the children need to accelerate in math. 

Asian students learn the same math as American students do, then what is the difference between them that makes Asian students excel in math? Let me tell you: it is the application of what they have learned: American students learned but  have not been trained enough to apply what they have learned. When students cannot apply what they have learned, they have not grasped what they have learned, so many of them are struggling with math. What is application of what the students have learned? For math, most times, it is to solve specific math problems. 

In my store, I provide worksheets and math problems that Asian schools use to train their students. Every problem in the worksheets has a detailed explanation. 

If  you have studied the standardized math tests, you must have found out that many math problems are on applications of the math concepts. The application can only be trained through drilling on different types of math problems. 

Related to this item:
test prep
˟

Personalize Your Experience

You're Awesome