Get 10% off Fat Brain Toys with code: FATBRAIN

Let's Explore Multiplication

Advanced Instruction Resources

$6.00
$1.25
1 5

Research suggests that students understand multiplication before memorizing their multiplication tables. This product helps students understand what multiplication really means!
  • Digital product, downloadable


Total Price: $6.74


Categories: 1st Grade, 2nd Grade, 3rd Grade, Math
Product Type: N/A

Product Description

Research suggests that students understand multiplication before memorizing their multiplication tables. This product helps students understand what multiplication really means!

This resource is designed to be completed by students in second or third grade.  Feel free to have students use this before memorizing their multiplication facts.  

 

 


 


 


Reviews

Submit Review

Leave a Review!

    Great
    Jan 13, 2016

    Love how this shows so many different ways to multiply numbers.

    Mr J - Teacher - Member Since January 2016

About the Seller

Advanced Instruction Resources
38 Reviews

 

I've taught at the elementary and middle school level for over 15 years. My products encourage students to explore, make connections and learn about math in new and exciting ways.

Related to this item:
Math 1st Grade 2nd Grade 3rd Grade
˟

Personalize Your Experience

You're Awesome